خانه / محصولات / بنتونیت حفاری

بنتونیت حفاری

یکی از مهمترین مصارف بنتونیت در ایران و خارج از کشور در صنعت حفاری است.به طوری که بیشترین صادرات بنتونیت به این نوع خاص از بنتونیت تعلق می گیرد.استاندارد بنتونیت حفاری تولید شده در ایران به ۲ نوع تقسیم میگردد.بنتونیت مخصوص حفاری با استاندارد اکما و دیگری با استاندارد API.

بنتونیت حفاری

بنتونيت بدليل تعليق پذيري واستاندارد سيلان در غلظت هاي بالا و قدرت آب بندي در اثر تورم از حدود ۷۰ سال پيش بعنوان گل حفاري مصرف مي شود.

اين نوع بنتونيت بيشتر از نوع سديك يا تورم پذير است. بنتونيت كلسيم يا خاك اسيدي بندرت براي اين كار مصرف مي شود. براي اين كار بنتونيت را به صورت گل (مخلوط ساده بنتونيت با آب) كه به گل وانيلا (Vanilla) معروف است در مي آورند و در چاه ها و گمانه هاي حفاري تزريق مي كنند تا ديواره آنها را بصورت ژل پوشانده، ترك و شكافهاي ديواره گمانه ها را پركرده و موجب كاهش آب (افت آب) تزريقي در گمانه گردد. ليزي و سيلان آن (در اثر جريان يابي) حركت دستگاه حفاري را در گمانه ها آسانتر مي نمايند.

در گمانه هايي كه در كناره دريا و يا در ميان سازندهاي آبدار حفر مي شود تزريق بنتونيت به تنهايي يا با مواد ديگر مانع نفوذ بيش از حد آب بداخل اين گمانه ها مي شود.

در حفاری نفت و گاز از بنتونیت های سدیم دار استفاده می شود. با آزاد شدن بنتونیت در آب، پوسته های نسبتاً بزرگ سدیم بنتونیت به ذرات کلوئیدی تبدیل شده و انرژی الکتریکی ذخیره شده در شبکه بلوری را آزاد میکنند و در حدود ۱۵ تا ۳۰ برابر حجم اولیه متورم میشوند. از این خاصیت در حفاری برای پراکنده سازی مواد سنگین کننده و قطع حفاری استفاده می شود، بدین صورت بنتونیت پوششی را روی دیواره چاه ایجاد کرده و از مهاجرت نفت و گاز ممانعت میکند و دیواره را پایدار و مته را نیز چرب میکند. همچنین بنتونیت، مواد آلی و غیر آلی را از مخلوط آب جذب کرده و ویسکوزیته آن در برداشت و بالا آوردن نخاله های حفاری کمک می کند.

بنتونیت ۲-۵ % وزنی گل های حفاری آبی را تشکیل میدهد، هرچند در انواع دیگر گل حفاری مانند انواع روغنی یا مصنوعی نیز روز بروز کاربرد بیشتری پیدا میکند، در بعضی موارد آن ۲-۱ % را به خود اختصاص داده و یا کاملاً با پلیمرها جایگزین میشود.

درباره ی mohandesnasiri

همچنین ببینید

بنتونیت چاه ارت

بنتونیت چاه ارت

از آنجایی که مقاومت ویژه‌ی خاک چاه ارت نقش مهمی در تعیین مقاومت چاه ارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *