خانه / محصولات / بنتونیت حفاری | Drilling Bentonite

بنتونیت حفاری | Drilling Bentonite

بنتونیت حفاری Drilling Bentonite یکی از مهمترین مصارف بنتونیت در ایران و خارج از کشور  است.به طوری که بیشترین صادرات بنتونیت به بنتونیت حفاری تعلق می گیرد.استاندارد بنتونیت حفاری تولید شده در ایران به ۲ نوع تقسیم میگردد.بنتونیت مخصوص حفاری با استاندارد اکما OCMA و دیگری با استاندارد API.

 

بنتونیت حفاری

بنتونيت بدليل تعليق پذيري واستاندارد سيلان در غلظت هاي بالا و قدرت آب بندي در اثر تورم از حدود ۷۰ سال پيش بعنوان گل حفاري مصرف مي شود.

اين نوع بنتونيت بيشتر از نوع سديك يا تورم پذير است. بنتونيت كلسيم يا خاك اسيدي بندرت براي اين كار مصرف مي شود. براي اين كار بنتونيت را به صورت گل (مخلوط ساده بنتونيت با آب) كه به گل وانيلا (Vanilla) معروف است در مي آورند و در چاه ها و گمانه هاي حفاري تزريق مي كنند تا ديواره آنها را بصورت ژل پوشانده، ترك و شكافهاي ديواره گمانه ها را پركرده و موجب كاهش آب (افت آب) تزريقي در گمانه گردد. ليزي و سيلان آن (در اثر جريان يابي) حركت دستگاه حفاري را در گمانه ها آسانتر مي نمايند.

در گمانه هايي كه در كناره دريا و يا در ميان سازندهاي آبدار حفر مي شود تزريق بنتونيت به تنهايي يا با مواد ديگر مانع نفوذ بيش از حد آب بداخل اين گمانه ها مي شود.

در حفاری نفت و گاز از بنتونیت های سدیم دار استفاده می شود. با آزاد شدن بنتونیت در آب، پوسته های نسبتاً بزرگ سدیم بنتونیت به ذرات کلوئیدی تبدیل شده و انرژی الکتریکی ذخیره شده در شبکه بلوری را آزاد میکنند و در حدود ۱۵ تا ۳۰ برابر حجم اولیه متورم میشوند. از این خاصیت در حفاری برای پراکنده سازی مواد سنگین کننده و قطع حفاری استفاده می شود، بدین صورت بنتونیت پوششی را روی دیواره چاه ایجاد کرده و از مهاجرت نفت و گاز ممانعت میکند و دیواره را پایدار و مته را نیز چرب میکند. همچنین بنتونیت، مواد آلی و غیر آلی را از مخلوط آب جذب کرده و ویسکوزیته آن در برداشت و بالا آوردن نخاله های حفاری کمک می کند.

بنتونیت ۲-۵ % وزنی گل های حفاری آبی را تشکیل میدهد، هرچند در انواع دیگر گل حفاری مانند انواع روغنی یا مصنوعی نیز روز بروز کاربرد بیشتری پیدا میکند، در بعضی موارد آن ۲-۱ % را به خود اختصاص داده و یا کاملاً با پلیمرها جایگزین میشود.

بنتونیت سدیمی به عنوان افزودنی در گل حفاری مورد استفاده قرار می گیرد. میزان اضافه کردن این ماده، در حدود ۲۰-۳۰ % می باشد. این مسئله به شرایط حفاری و کیفیت بنتونیت، وابسته است. گل حفاری به عنوان ماده ی خنک کننده و روان ساز سری های برش، عمل می کند. این ماده همچنین براده های ایجاد شده را خارج می کند.

هدف از افزودن بنتونیت و استفاده از بنتونیت حفاری موارد زیر است:

این ماده ویسکوزیته ی گل حفاری را افزایش می دهد.
این ماده میزان تعلیق مواد در گل حفاری را افزایش می دهد.
این ماده سوراخ های دیواره ی چاه را آب بندی کرده و از اتلاف مایعات، جلوگیری می کند.
این ماده از ریزش دیواره های چاه، جلوگیری می کند.
تقریباً ۱۵ تن بنتونیت برای حفاری ۱۰۰۰ متر چاه، مورد نیاز است. سدیم بنتونیت تمام این الزامات را برخوردار است. تورم این ماده، بالاست و در نتیجه، این ماده توده ای با ویسکوزیته ی بالا را در هنگام اختلاط با آب ایجاد می کند. وقتی این ماده به صورت ذرات ریز ایجاد شود، قابلیت باقیماندن در داخل سوسپانسیون را افزایش می دهد. همچنین میزان نفوذپذیری آن نیز بالاست. این ماده، یک عامل آب بندی مؤثر است.

 

همچنین ببینید

بنتونیت تصفیه روغن

بنتونیت رنگ زدایی و تصفیه روغن

از بنتونيت بطور وسيع در رنگ زدايي و تصفیه روغنها استفاده مي شود و منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *