خانه / محصولات / بنتونیت ریخته گری | Foundry Bentonite

بنتونیت ریخته گری | Foundry Bentonite

از بنتونیت های سدیم دار به دلیل خاصیت پلاستیکی و چسبندگی آن در تهیه قالب های ریخته گری استفاده می شود. در تهیه قالب های ریخته گری، بنتونیت به دلیل چسبندگی، دانه های ماسه را به هم متصل می نماید و خاصیت پلاستیکی آن موجب می شود تا زیر فشار آن را متراکم نموده و شکل مناسب قالب را تهیه نمود.

کاربرد بنتونیت در ریخته گری

۶-۴% بنتونیت برای به هم چسباندن دانه های ماسه سبز قالبریزی و چرخة ریخته گری فلزات مورد استفاده قرار میگیرد. در فرمول بندی قالبریزی پیشرفته خاک زغال، سلولز یا دیگر منابع کربن به آن اضافه میگردد. این مواد برای جلوگیری از تخریب بعد از برداشت قالب الگو ضروری است. سدیم بنتونیت و کلسیم بنتونیت هردو میتوانند استفاده شوند ولی نوع سدیم در دمای بالا پایدارتر است.

ماسه مورد استفاده از صنعت ریخته گری بتنهایی قابلیت چسبندگی نداشته و اگر قالب های ریخته گری با ماسه خالص ساخته شوند قبل یا در موقع ریخته گری از هم پاشیده می شوند، برای جلوگیری از پاشیدگی قالب، بنتونیت به کمک این فرآیند آمده و با خاصیت چسبندگی خود این مشکل را برطرف می نماید.

در این پروسه به نسبت ۱۵% از بنتونیت را با ماسه مخلوط کرده و قالب را آماده می نمایند.در این فرآیند ممکن است از این نوع ماسه های بنتونیت دار بارها استفاده گردد و به دلیل اینکه فلزات با درجه حرارت بالایی در قالب ها ریخته میشوند،به مرور زمان بنتونیت خاصیت چسبندگی خود را از دست داده و سطحی از قالب که با فلزات داغ درگیر است صدمه می بیند.به همین سبب در بعضی موارد قالب ها را دوقسمتی می سازند تا در صورت صدمه ، تنها لایه روئی را ترمیم کرده و کل قالب نیاز به ترمیم نداشته باشد.

هرچه لایه ای که با فلز داغ در تماس است نرم تر و صاف تر باشد ، محصول نهایی ریخته گری صافتر بوده و احتیاج به سوهان کسی و پرداخت کمتری دارد.
مناسب ترین بنتونیت ریخته گری باید دارای مونت موریونیت بالایی باشد و در کل در این صنایع نیز بنتونیت سدیم دار کاربردی تر هستند. در مواردی که بنتونیت سدیم دار در دسترس نباشد از بنتونیت های کلسیم استفاده می شود و با افزودن کربنات سدیم (معروف به سودالش) به آنها خاصیت چسبندگی می بخشند.

بنتونيت مصرفي در ریخته گری بايد داراي مشخصه هاي زير باشد. آب محتواي آن بين ۶ تا ۱۲ درصد باشد. PH آن برابر يا بزرگتر از ۲/۸ باشد و اكسيد كلسيم آن از ۷ درصد بيشتر نباشد. اصولاً هر ريخته گري برحسب نوع فلز، حجم قالب و مقدار توليد براي خود مشخصه هايي از نظر مقاومت در برابر حرارت و غيره براي بنتونيت قائل است.

Foundry: Bentonite is used as a bonding material in the preparation of molding sand for the production of iron, steel and non-ferrous casting. The unique properties of bentonite yield green sand moulds with good flowability, compactability and thermal stability for the production of high quality castings

برای خرید بنتونیت ٰریخته گری با واحد بازرگانی شرکت نیکو پاک تماس بگیرید.

تلفن تماس: ۰۳۱۳۴۵۹۷۱۲۷
تلفن همراه: ۰۹۱۳۱۰۱۵۶۳۰
ایمیل:info@nikoopak.com

for purchase Foundry Bentonite from iran call nikoopak commercial unit:

Tel: +983134597128

Mobile/Whatsapp :+989131015630

Email: info@nikoopak.com

همچنین ببینید

بنتونیت تصفیه روغن

بنتونیت رنگ زدایی و تصفیه روغن

از بنتونيت بطور وسيع در رنگ زدايي و تصفیه روغنها استفاده مي شود و منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *