خانه / محصولات / بنتونیت چاه ارت

بنتونیت چاه ارت

از آنجایی که مقاومت ویژه‌ی خاک چاه ارت نقش مهمی در تعیین مقاومت چاه ارت دارد و خاکی که در اطراف الکترود باشد نبایستی دستی و نامتراکم باشد, لذا از خاک بنتونیت در اطراف الکترود استفاده می‌کنیم.

تمام فضای اطراف الکترود را با خاک بنتونیت می‌پوشانیم, خاک بنتونیت تمامی مزایایی که مورد نیاز چاه ارت باشد را دارا می‌باشد و دارای مقاومت کم و فشردگی بالا است, همین فشردگی باعث می‌شود آبی که در کف چاه است از خاک بنتونیت عبور نمی‌کند و در کف چاه می‌ماند و همین باعث حفظ رطوبت چاه ارت می‌شود.

البته ناگفته نماند که مقدار استفاده از خاک بنتونیت بایستی به حد کافی باشد و در صورتی که خاک معمولی با بنتونیت مخلوط شود نتیجه‌ی مطلوبی ندارد. به طور کلی برای هر یک لیتر از فضایی که باید درون چاه ارت پر شود به ۱ کیلوگرم خاک بنتونیت و به ازای هر ۱ کیلوگرم خاک بنتونیت ۳ لیتر آب نیاز است.

 بنتونیت چاه ارت

چاه ارت با بنتونیت

یکی از عوامل پایین آورنده کیفیت چاه ارت مقاومت موجود در چاه می باشد که به دلیل دست خورده بودن اغلب زمین ها مقاومت خاک در سیستم ارت بالا بوده و مشکل ساز می شود .

چاه ارت با بنتونیت که یک الکترولیت خوب در چاه است باعث کاهش مقاومت چاه، کاهش هزینه‌ها و پایداری و دوام طولانی مدت چاه زمین می شود.

از فواید  چاه ارت با بنتونیت می توان به پایین آمدن مقاومت الکتریکی زمین در جریان مصرف، استفاده در خاک های خشک، بالا رفتن خاصیت تبادل یونی و بالا رفتن قدرت جذب و نگهداری آب به دلیل اکتیویته شدن اشاره کرد.

در واقعچاه ارت با بنتونیت به جای روش های سنتی ذغال و نمک در اجرای سیستم ارت بسیار بهینه تر و با کیفیت تر بوده و برای بالا رفتن ایمنی افراد ، تجهیزات خانگی و صنعتی باعث شده است در اکثر کشور های پیشرفته اجرای چاه ارت با بنتونیت انجام شود.

بنتونیت خواص کاهندگی مقاومت الکتریکی را دارد و اجرای چاه ارت با بنتونیت وظیفه محافظت از صفحه مسی را بعهده میگیرد و سالیان سال مانند یک لایه گریس که در روی ماشین میکشند از زنگ زدگی محافظت  می نمایند .

حتی پس از سالها اگر صفحه را از زیر زمین بیرون بیاورید در کمال ناباوری مشاهده میکنید که هیچگونه تغییری بوجود نیامده است. و همین علت اجرای چاه ارت با بنتونیت از کیفیت بالاتری برخوردار است و جایگزین مخلوط سنتی ذغال و نمک در راه اندازی سیستم های ارتینگ شده است .

بنتونيت سديم داراي اندازه ذرات بسيار ريز ( كمتراز ۰۲/۰ ميكرون ) وسطح تماس بسيار بالا (۸۰۰ مترمربع به گرم ) بوده وقابليت جذب آب تا حداقل ۵ برابر وزن اوليه خود وافزايش حجم تا ۱۳ برابر حجم خشك خود را دارد . هم چنين اين ماده وقتي به ۶ برابر حجم اوليه خود مي رسد بصورت لزج وغليظ درآمده ونه تنها شكل خود را نگه مي دارد بلكه درصورت تماس با هر سطحي به آن مي چسبد ودرنتيجه مي تواند هم مشكل تراكم خاك وهم چسبندگي واتصال لازم را حل كند . با توجه به خواص فوق وموارد ذيل وهم چنين قيمت مناسب آن درمقايسه با مخلوط ذغال ونمك وهم چنين مشكلات ناشي از استفاده از ذغال ونمك ، بنتونيت اكتيو به عنوان يك الكتروليت مناسب معرفي مي گردد.

مزاياي استفاده از بنتونيت اكتيو نسبت به ذغال ونمك :

۱) به دليل خاصيت خورندگي بسيار بالاي نمك ، پس از مدت كوتاهي الكترودها واتصالات مربوطه به طور كامل از بين رفته وبايستي با صرف هزينه هاي اضافي،اقدام به تعويض الكترودها نمود درصورتي كه بنتونيت باعث حفاظت ازصفحه مسي مي گردد.

۲) براثر بارندگي هاي ساليانه ، پس ازمدتي نمك شسته شده وبه لايه هاي زيرين زمين منتقل مي شود ومقاومت زمين مجدداً افزايش مي يابد . ضمناً تأثير نامناسبي برسفره هاي آب زيرزميني نيز دارد.

۳) بنتونيت فاقد مواد شيميايي خطرناك بوده وبا محيط زيست كاملاً سازگارمي باشد .

۴) به دليل خاصيت جذب آب بالاي بنتونيت ، تا مدت طولاني رطوبت را درخود نگه مي دارد وبه اين دليل براي زمين هاي خشك وكويري بسيار مناسب است .

۵) استفاده از بنتونيت از نظر اقتصادي بسيار مقرون به صرفه است زيرا علاوه بر قيمت پايين تر وكيفيت مناسب تر نسبت به ذغال ونمك ، دراين طرح حجم وعمق شبكه ارت كاهش مي يابد .

۶) بالا بودن خاصيت تبادل يوني بنتونيت .

۷) بنتونيت قابليت استفاده درانواع روش هاي اجرايي سيستم زمين را داراست .

۸) استفاده از بنتونيت درزمين هاي سنگي وسنگ لاخي توصيه جدي مي شود.

۹) بالا بودن طول عمر مفيد ميله ارت وصفحه به علت ممانعت از اكسيد شدن وپديده خوردگي .

۱۰) حمل ونقل آسانتر وتميزتر نسبت به ذغال ونمك.

۱۱) درصورت رعايت دستور العمل استفاده از بنتونيت اكتيو  ، مقاومت نهايي را تا زير۲ اهم كاهش مي دهد .

دستور العمل استفاده از بنتونيت اكتيو درچاه ارت :

الف ) استفاده ازبنتونيت اكتيو دركانالهاي سطحي :

۱) كانالي به عرض ۳۰ تا ۴۰ سانتي متر وعمق ۷۵ سانتي متر وبه طول مورد نظر حفرنماييد . درمناطق سردسيري جهت ممانعت از يخ زدگي ، كانال عميق تري حفرگردد.

۲) كف كانال را با دوغاب سفت بنتونيت (۳۵ درصد بنتونيت و۶۵ درصد آب ) تا ارتفاع حدود ۱۰ سانتي متر پرنماييد .

۳) روي سيم را تا ارتفاع ۱۵ سانتي متر با دوغاب سفت بنتونيت پوشانده وسپس بقيه كانال را با خاك سرند شده پروفشرده نماييد .

ب) استفاده ازبنتونيت اكتيو درچاه هاي عمودي با نصب صفحه مسي :

۱) چاهي به عمق ۳متر وقطر ۶۰ تا ۹۰ سانتي متر حفر نماييد .

۲) صفحه مسي را بصورت عمودي قرارداده وسيم ارت را حداقل دردونقطه به آن متصل نماييد.

۳) دوغاب سفت بنتونيت (۳۵ درصد بنتونيت و۶۵ درصد آب ) را تا ارتفاع ۳۵ سانتي متري بالاي صفحه مسي درچاه تخليه كنيد .

۴) براي پركردن مابقي چاه ، بنتونيت وخاك سرند شده را به نسبت ۳۰ درصد بنتونيت و۷۰ درصد خاك سرند شده مخلوط كرده وچاه را پرنماييد ودر چند نوبت مخلوط تخليه شده را فشرده نماييد.

۵) براي پركردن چاه ارت بصورت فوق ۳۰۰ تا ۴۰۰كيلوگرم بنتونيت مورد نياز است كه ۲۵۰- ۲۰۰ كيلوگرم براي دوغاب سفت و۱۵۰- ۱۰۰ كيلوگرم جهت پركردن مابقي چاه استفاده مي شود.


نكته : براي پرنمودن چاه ارت با بنتونيت اكتيواين شركت ، توجه به چند نكته الزامي مي باشد:

۱) كاهش مقاومت حاصل از تجهيزات چاه ارت با بنتونيت اكتيو به تدريج از يك تا ۱۵ روز ( گاهاً ۳۰روز ) حاصل مي شود لذا ازپيمانكاران محترم درخواست مي گردد جهت جلوگيري از تأخير درتحويل پروژه ، اجراي چاه ارت را دراولويت قراردهند .

۲) استفاده ازنمك وذغال دراين روش ممنوع مي باشد .

۳) براي تهيه دوغاب بنتونيت بايستي حتماً پودر بنتونيت اكتيو را به تناوب درآب ريخته وحل نماييم تا دوغاب بوجود آمده يك دست ويكنواخت گردد ودرصورت انجام عكس اين عمل دردرست كردن دوغاب با مشكل مواجه خواهيم شد .

همچنین ببینید

بنتونیت تصفیه روغن

بنتونیت رنگ زدایی و تصفیه روغن

از بنتونيت بطور وسيع در رنگ زدايي و تصفیه روغنها استفاده مي شود و منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *